(Véghelyi Balázs: Önarckép)
Különleges élmény keretében ismerhettük meg Véghelyi Balázs Önarckép című hangoskönyvét. A százhalombattai szerzővel Baka Györgyi költőnő beszélgetett október 18-án a Hamvas Béla Városi Könyvtárban. A találkozó egyúttal az Üveghegy Kiadó bemutatkozására is alkalmat adott.
Az album harminc versével Véghelyi Balázs harmincadik születésnapját ünnepli, így adja magát az eddigi életpálya áttekintése is. A szerző hét évesen írta első versét, ami így kitüntetett helyzetbe – például erre a lemezre – került, az utána következő próbálkozásokkal szemben. Első irodalmi sikerét 13 évesen érte el. János vitéz és Toldi közös kalandjait elbeszélő költeménye első helyezést ért el egy egri pályázaton. 17 éves korában elküldte legjobbnak vélt verseit Csoóri Sándornak, akitől kritikát kért és kapott. Mai napig ápolja kapcsolatát a költővel, követi útmutatásait költészetében. Balázs első kötete épp tíz évvel ezelőtt jelent meg, Magyar poharak címmel, amit azóta számos kiadvány követett, bennük a versek mellett, tanulmányok, esszék, kritikák. 2010-ben közreműködésével jelent meg az Útravaló énekek című, megzenésített gyerekverseket bemutató album.
Az Önarckép lemezen Véghelyi Balázs harminc verse hallható, az első és az utolsó megzenésítve, a többit a szerző maga mondja el. Baka Györgyi elsősorban a költőkre nem mindig jellemző dinamikus, jól érthető előadást emelte ki a hangoskönyv érdemei közül. A beszélgetésnek különösen érdekes színezetet adott, hogy a gyermekkora óta verselő fiatalember írásait egy felnőtt fejjel írni kezdő költőnő mutatta be. Györgyi a saját szemszögéből vizsgálta a verseket, továbbgondolva, a sorok között keresgélve tette fel kérdéseit vagy emelt ki részleteket, izgalmas párbeszédet alakítva ki így az ifjú szerzővel.
A beszélgetést egy ponton a tízesztendős Násztor Eszter népdal-csokra díszítette, aki az Önarckép című albumon is közreműködik egy Csordás Levente által megzenésített versben.
A találkozó végén Véghelyi Balázs bemutatta legújabb vállalkozását, az Üveghegy Kiadót, amelynek gondozásában már megjelent Deák-Sárosi László elbeszélő költeménye, a Libás Matyi, és szintén tőle a Keresztút című szonettkoszorú, valamint az Önarckép című hangoskönyv. A közeljövőben kerül ki a kiadótól Bozók Ferenc Magán(y)lexikon című kötete, a jövőben többek között grafológiai témájú könyvek megjelentetését is tervezik.
Véghelyi Balázs legközelebbi munkája a dalszövegírás történetét kívánja feltárni és bemutatni, a népdaloktól, a sanzonokon, a hatvanas-hetvenes éveken át egészen napjainkig. Megjegyezte, “103 évesen szeretne hősi halált halni”, addig még számos tervét és álmát szeretné megvalósítani.
(Százhalombattai Hírtükör, 2013. október)